גינון למתחילים

רוצים ללמוד כיצד להקים גינה, אך לא בטוחים מאיפה להתחיל? בפוסט זה אסקור את הצעדים הבסיסיים בגינון, ואביא קישורים למידע מפורט יותר, כך שתוכלו לגנן בביטחון ולהנות בכיף לעשות זאת. התכוננו ליהנות מכמה מהפירות, הירקות ועשבי התיבול הטעימים ביותר שאכלתם.

החלט מה תרצה לגדל בגינה הביתית שלך
אם לא תאכל יבול, אל תגדל אותו בגינת הירק שלך. (אני מפר את הכלל הזה לגבי פרחים. אכיל או לא, אני אוהב לראות לפחות כמה בכל גן.) התמקדו בפירות, בירקות או בעשבי תיבול שמשפחתכם נהנית במיוחד.

וודא שהבחירות העיקריות שלך הגיוניות עבור האזור שלך. גלה את אזור הגינון שלך ואת התאריכים הראשונים והאחרונים המשוערים. אם הדבר אפשרי, דבר עם גננים מצליחים באזורך כדי לגלות אילו יבולים צומחים טוב ואילו לא.

בגינה הצפונית שלי, גידולים שלוקח למעלה ממאה יום כדי זמניות בוגרות או גבוהות הם הימור. לדוגמא, אנו נהנים מאבטיחים, אך אני דבק בזנים כמו Blacktail Mountain (70 יום) במקום קרולינה קרוס (90 יום). לחבר הגינון הדרומי שלי, אמבר, יש אתגרים עם גידולים כמו אפונה, שמעדיפים טמפרטורות קרירות יותר, וגידולי גפן כמו מלפפונים המועדים לטחב בלחות גבוהה.

אם אתה רק רוצה גן קטן, אל תנסה לגדל משהו כמו דלעת ענקית, שתתפשט על שטח גדול מאוד.

האם אתה רוצה לתכנן אחסון ירקות או מספיק רק לאכול טרי? עדיף שתתחיל את הגינה שלך בעיקר עם אכילה טרייה בראש, אבל כמה ירקות קלים מאוד לאחסון.

בחר מיקום כדי להתחיל את הגן שלך
מרבית הפירות והירקות זקוקים לשמש מלאה, עם מינימום של חמש שעות אור שמש ישיר ביום לפרי. ירקות, עשבים וירקות שורש יצמחו בצל חלקי. גנים דרומיים עשויים להפיק תועלת מהצל בצהריים מאוחרים, ואילו גנים צפוניים ככל הנראה זקוקים לכל השמש שהם יכולים לקבל.

חשבו כיצד תוכלו לגשת לגינה לקטוף, להשקות ולטיפול בצמחים שלכם. האתר מחוץ לא פעם שווה את דעתך – וגם גן מוזנח. הימנע מאזורי רוח גבוהה ומכיסי כפור (אזורים נמוכים שבהם כפור עשוי להתיישב).

היזהרו מחיות בר, נזק לחיות מחמד ואזורי המשחק לילדים. כשעברנו לכאן לראשונה, הכלב של השכן שלנו היה מבקר באקראי וזורע בגינה. זה היה קשה מאוד עבור שתילים חדשים. כעת הכלב איננו, אך הצבי והארנבות הפראיות באים לבקר, ולכן אנו מתכננים בהתאם.

תכנן את מיטות הגינה שלך
ברגע שאתה יודע איפה אתה רוצה את הגן שלך, החליט על סוג וגודל מיטת הגן / ים. מיטות מוגבהות הן אטרקטיביות ועלולות להקל על העבודה בגינה שלכם, אך הן גם מתייבשות מהר יותר. באזורים יבשים מאוד ניתן להשתמש במיטות שקועות כדי לאסוף לחות זמינה.

חשבו על נטיעת הגינה שלכם בלוקים או ערוגות של צמחים במקום בשורות בודדות. מיטות צריכות להיות 3 עד 4 רגל לרוחב – צרות מספיק כך שתוכלו להגיע למרכז משני הצדדים. המיטות צריכות להיות באורך של מטר וחצי בערך, כך שלא תתפתו להיכנס למיטה ולחץ את האדמה.

בתוך מיטות הגן, הניחו צמחים בשורות או בתבנית רשת. המטרה היא למזער שבילי הליכה ולמקסם את שטח הגידול. אתה מוסיף רק תיקוני דשן ואדמה לאזור השתילה, וחוסך זמן וכסף. עבדו עם צמחי לוויה כדי למשוך חרקים מועילים ולשפר את התשואות.

התחל בקטן, ודאג לתת לכל צמח מספיק מקום לצמוח. הזרעים וההשתלות הם זעירים, אך צמחים בגידול מלא יכולים להיות עצומים. צמחים צפופים מתקשים לשגשג. גינה קטנה ומטופחת יכולה לייצר פחות או יותר מגינה גדולה ומטופחת.

מיטות מלבניות או מרובעות הן הנפוצות ביותר, אך אתה מוגבל רק על ידי כישורי הדמיון והבנייה שלך. רוב ערכות המיטה המוגבהות הן מלבניות, אך תוכלו גם לשתול את הגינה שלכם בפריטים שנמצאו כמו מיכלי מים ישנים של בעלי חיים או קטעים של צינור ניקוז.

השקיעו בכלי גינה בסיסיים
הכלים הנכונים הופכים את העבודה בגינה לתענוג במקום המטלה. אתה לא משתמש בסכין חמאה לקצוץ גזר גולמי, ואסור להשתמש בכלים משעממים או מרופשים כדי לעבוד בגינה שלך. ציוד גינון בסיסי כולל:

מעדר גינה
לטרוף מעדר
מגרפה עפר
לגרוף עלים
שובל גן או ידית שובל
כלים ידניים

אל תקנו כלי פלסטיק זולים אם תוכלו להימנע מכך. קנו מכירות בחצר ובנכסים עבור מציאות על כלי מתכת אמיתיים, או בקרו במרכז הגנים המקומי שלכם. השג כלים בגודל המתאים לך להפחתת הסיכון לפציעה.

כלים טובים יחסכו זמן ומאמץ, ואת הגב. שמור על כלים נקיים וחדים, ממש כמו שאתה צריך לטפל בסכין טוב.

בדוק את האדמה שלך
לפני שתתחיל לבנות מיטות גן שלך או לשתול, אתה צריך לדעת משהו על האדמה שלך.

האם רמת החומציות שלך באדמה, בסיסית או ניטרלית? האם יש לך חול, טיט, סחף, סלעים או תערובת של ארבע? האם יש סכנה לזיהום קרקע ממבנים, כבישים או מקורות אחרים? האם יש כמות טובה של חומרים מזינים בסיסיים?

ניתן לקבוע כמה מהתכונות הללו רק מתוך הסתכלות על האדמה. אחרים עשויים לדרוש בדיקות ביתיות או בדיקות מעבדה מקצועיות. (למשל זיהום עופרת מצבע בית ישן או דרכים סמוכות עם תנועה כבדה מהווה בעיה באזורים מסוימים.)

מרבית גידולי הגינה מעדיפים אדמה עם pH בסביבות 7 (ניטרלי), אם כי ישנם תנאים דומים לחומציות מעט (תפוחי אדמה, למשל) או מעט אלקליין (חזיות). רמות התזונה המאוזנות חשובות גם כן, כמו גם נוכחות של חומר אורגני.

בנה את האדמה שלך
אם אתה מתחיל עם סודה, תצטרך לחתוך אותו בגזרים ולשקם אותו מחדש, עד שהוא ייכנס או להניח עיתון או קרטון רטוב כדי להחניק אותו ולבנות מיטה על גביו. ההכנה בסתיו היא הטובה ביותר, אך אל תתנו לזה למנוע ממך להתחיל באביב.

מרבית הצמחים מעדיפים אדמה עמוקה, מרוקנת ופוריה עשירה בחומר אורגני. לאחר שתתחיל גן, תקבל הערכה חדשה לאדמה בריאה שכן היא משתפרת שנה אחר שנה. אדמה בריאה ותוססת = צמחים בריאים, מלאי חיים עם מחלה מובנית ועמידות בפני מזיקים ועוד תזונה.

בכל שנה אני מוסיף שילוב של סוגים שונים של חומר אורגני, כולל קומפוסט, יציקות תולעים ומלאץ '.

בחר זרעים או השתלות נכונים

אם אינך מוכן להתמודד עם השתלות גידול לגינה שלך, הנה כמה טיפים שיעזרו לך לאתר את הצמחים הטובים ביותר בחדר הילדים:

חפש עציצים השווים בערך בגודל הצמח. צמחים גדולים בעציצים זעירים נוטים יותר להיות קשורים בשורשים (עם שורשים סבוכים וצומחים במעגלים בתוך הסיר) וסובלים מהלם השתלה כאשר הם נטועים בגינה.
יש לצפות בסימני לחץ כמו נזק לחרקים או עלים צהובים. חנויות רבות מקימות כעת מכירות מפעלים עונתיות בחניונים שלהן. אפילו עם השקיה קבועה, אפיית אספלט קשה על השתילים.
שאל אם הצמחים והזרעים שלך טופלו או רוססו בכימיקלים שעלולים להזיק, כמו חומרי הדברה ניאונייםוטינואידים. המפיקים הם קריטיים לגבי פירות הגינה בגינה, כך שאינך רוצה לקנות צמחים העלולים לפגוע בהם.

צמח בזהירות
מרבית מנות הזרעים ומכלי ההשתלה מגיעים עם הוראות נטיעה בסיסיות. ברגע שעשיתם את הקרקע (תרתי משמע), אתם רק צריכים לקפוץ פנימה ולשתול. נסה לנסות ותוכל ללמוד את השאר תוך כדי.

כללי אצבע לנטיעה בגינתך:

נטעו זרעים בעומק כפול פי 3 מקוטר הזרע, אלא אם כן מכוונים אחרת על האריזה. יש זרעים הדורשים אור לנביטה.
להשתלות – רוב ההשתלות נטועות באותה עומק שגדלו בסיר. היוצא מן הכלל הוא עגבניות, הניתנות לשתילה עמוקה יותר או לתעלה.

המתן עד שתחלוף סכנת הכפור לשתילת צמחים אוהבי חום כמו עגבניות, פלפלים, מלפפונים, במיה וכו '.
צמחים צעירים הם רכים יותר מצמחים ישנים, כך שהם עשויים להזדקק להגנה או להתקשות כאשר הם נטועים בחוץ.

לטפח את הגינה שלך

יש אמירה ישנה שאומרת, "הדשן הטוב ביותר הוא צל הגנן." אם אינך מוכן לפנות זמן בלוח הזמנים שלך לנטייה לצמחים שלך, יתכן שיהיה לך טוב יותר לפגוע בשוק האיכר או להיצמד לתחזוקה נמוכה במיוחד פריטים כמו נבטים או עשבי תיבול. תלוי בגודל הנטיעות שלך, דרישות הזמן עשויות לנוע בין מספר דקות ליום למשרה מלאה.

נבל עשבים שוטים כשהם קטנים עם מעדר לשרבט – או השתמש בהם ככיסוי קרקע, מזון או תרופה.
כלל אצבע להשקה הוא שצמחים זקוקים לסנטימטר מים בשבוע במהלך עונת הגידול. אם לא תיגש גשם, תצטרך להשקות.

השקיית יתר גרועה כמו השקיית מים, לכן בדקו תמיד את האדמה לפני שאתם מפעילים ברז או מכים בחביות הגשם. קרקע רטובה מדי יכולה לגרום לזרעים ולשורשים להירקב. ניתן להוסיף הזנות עלים כמו תה קומפוסט כדי לתת לצמחים תזונה נוספת ומינון של חיידקים בריאים בזמן השקיה.

חרקים נמשכים יותר לצמחים לחוצים או חסרים בדרך כלשהי, כך שאם יש לכם צמחים בריאים ומוזנים היטב, בעיות המזיקים שלכם צריכות להיות מינימליות. אם יש לך בעיה, רוב הסיכויים שיש פיתרון אורגני. אם אתה עובר את כל המאמץ לגדל אוכל משלך, מדוע תרצה לשים עליו רעלים?

תהנה הקציר שלך

כאשר יבולים בוגרים, דאגו לקצור במהירות את האיכות הטובה ביותר. ירקות עליים כמו חסה הם בדרך כלל "חתוכים ובאים שוב", מה שאומר שאתה יכול לחתוך את העלים והם יגדלו שוב למסיק נוסף.

קוטפים שעועית ואפונה כל יומיים-שלושה. קציר תירס מתוק כאשר הגביעים מלאים היטב ומשי כהה. קציר עגבניות ופלפלים ירוקים, או אפשרו להבשלה למתיקות וטעם מלאים.

הטעם הוא בדרך כלל בשיא כאשר טל הבוקר התבהר, אך לפני שהשעות הצהריים החום התמקם. דגימה והחליטה מה הטעם הכי טוב לך.

אחת הסיבות שאני אוהבת גינון היא בגלל שאם הדברים לא מסתדרים נכון בפעם הראשונה, תמיד יש שנה הבאה. ישנן עשרות דרכים שונות לעשות כמעט הכל, אך לא תדע מה הכי מתאים לך ולגינה שלך עד שתנסה. אם צמח / יבול עושה לא טוב בפעם הראשונה שתשתול אותו, נסה שוב. בדרך כלל אני מנסה יבול לפחות שלוש שנים לפני שאני מוותר עליו כי זנים שונים צומחים בצורה הטובה ביותר בתנאים שונים.

גינון טוב גם לבריאות שלך. זה יכול להילחם בדיכאון, להפחית לחץ ולשפר את הדיאטה שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *