מושך דבורים מועילות לגינתך

רוב הגננים מכירים את התפקיד החיוני שדבורים ומאביקים אחרים ממלאים בגינה בריאה ויצרנית. אך חשיבותם נוגעת לחיינו בכל יום. האם ידעת שאחת מכל שלוש נשיכות מהאוכל שלך תלויה במאביק? הסיבה לכך היא שכ -150 גידולים הגדלים בארה"ב תלויים במאביקים, כולל תפוחים, שקדים, אוכמניות, הדרים, מלונים, אגסים, שזיפים, דלעות ודלעת. המאביקים הם חיוניים גם לצמחים המוזנים לבקר, כמו גם לצמחים המייצרים סיבים, כמו כותנה.

איך זה עובד
במילים פשוטות, האבקה מתרחשת כאשר מועבר אבקה מפרח אחד לפרח שני מאותו המין, שם הוא יכול להפרות אותו ולהתחיל בתהליך ייצור הפירות והזרעים. למרות שכמה צמחים יכולים להאביק את עצמם, רובם זקוקים לעזרתם של חרקים, עופות, עטלפים ואורגניזמים אחרים – המכונים ביחד "מאביקים".

צפו בזמן שדבורת הדבש מבקרת בפריחת תפוחים בחיפוש אחר צוף ואבקה מזינים, וייתכן שתראו כמה מהאבקה של הפרח נצמדת לגופה המטושטש. כאשר הדבורה הזו מבקרת בפרח אחר, חלק מהאבקה מועברת. האבקה טובה מביאה לפירות גדולים ובריאים עם זרעים קיימא. האבקה לקויה גורמת לפירות מעוותים שלרוב נושרים לפני התבגרותם.

המאביקים בסכנה
הדבורים הן מאביקי סוסים. בנוסף לדבורת הדבש המוכרת, ישנם כ -4,000 מינים של דבורים ילידיות או ברות בארצות היבשת, כולל דבורי דבורים, דבורי נגרים, דבורי זיעה, דבורי חוטבי העל, ודבורי הבונים החופשיים. אוכלוסיות רבות מהדבורים הללו נמצאות בירידה קשה.

על פי נתוני Pollinator Partnership, ארה"ב איבדה למעלה מ- 50 אחוז ממושבות דבורי הדבש המנוהלות שלה בעשר השנים האחרונות. הירידה החדה הזו זכתה לכינוי הפרעת התמוטטות המושבה (CCD), המוגדרת כסדרת תסמינים, שגורמיה עדיין אינם מובנים לחלוטין. מדענים מאמינים כי גורמים תורמים כוללים טפילים, מחלות וחשיפה לחומרי הדברה. צמצום המגוון הצמחי כתוצאה מחקלאות מסחרית ואובדן בתי גידול עשוי להשפיע גם על יכולתם של דבורי הדבש להשיג את כל מגוון החומרים המזינים ממקורות מוגבלים יותר של צוף ואבקה.

איך גננים יכולים לעזור
תאר לעצמך אם כל גנן בית בפריסה ארצית נקט בצעדים להגדלת המזון ובית הגידול עבור המאביקים. יחד, היינו מוסיפים עשרות אלפי דונמים למאביקים להתקשר הביתה! והכי חשוב, זה קל ומתגמל להפוך את הנוף שלך למקלט מאביקים.

צור נטיעות מגוונות: מאביקים שונים פעילים בתקופות שונות של השנה, ולכן כוללים מגוון צמחים הפורחים מתחילת האביב ועד סוף הסתיו. כדי למשוך את כל קשת המאביקים, בחר צמחים בגבהים שונים, כולל עצים ושיחים פורחים, ואלה עם מגוון צורות וגדלים של פרחים.

שתלו פרחי בר ומינים ילידיים: מכיוון שדבורי הבר ופרחי הבר התפתחו יחד, אתם יכולים להיות בטוחים שפרחי הבר הילידים יספקו לדבורים מקור מצוין לאבקה וגם לצוף.
צור בית גידול: חצרות מסודרות לחלוטין אינן מספקות את חומרי הגלם שדבורי הבר צריכות לבנות את הקנים שלהם. ספק גידול קינון טוב על ידי שמירה על ערימת מברשת קטנה, אזורים עם עשב יבש וקנים ועץ דשא. אזור בוצי יספק חומר קינון חיוני לדבורי הבונים החופשיים.

פרחים בודדים הם הטובים ביותר: פרחים יחידים – אלו עם טבעת עלי כותרת אחת – מספקים יותר צוף ואבקה מאשר פרחים כפולים, בהם עלי כותרת נוספים החליפו אנתרים עמוסי אבקה. פרחים כפולים גם מקשים על הדבורים להגיע לחלקי הפרחים הפנימיים.

בחרו כחול, סגול וצהוב: הדבורים מוצאות פרחים כחולים, סגולים וצהובים הכי מושכים. פריחות שטוחות או רדודות, כמו חינניות, צינניות, אסטרס ותחרה של המלכה אן, ימשכו את מגוון הדבורים הגדול ביותר. דבורים ארוכות-לשון יימשכו לצמחים במשפחת הנענע, כמו נפטה, סלוויה, אורגנו, נענע ולבנדר. דבורי דבורה ארוכות נמשכות לפרחים עם דרבני צוף נסתרים, כמו לורקספור, נזירות, מונארדה, קולומביה וכנפות.

הימנע משימוש בחומרי הדברה: חומרי הדברה רבים – אפילו אורגניים – רעילים לדבורים ומאביקים אחרים. השתמשו בטכניקות תרבותיות כדי לשלוט במזיקים, כמו סיבוב יבול וכיסויי שורות, כמו גם אמצעי בקרה רעילים, כגון מלכודת וקטיף יד. אם בחרתם להשתמש בחומרי הדברה, השתמשו בהם רק כמפלט אחרון. בחרו בחומרי הדברה ממוקדים, כגון Bt לזחלים (קחו בחשבון שזה הורג גם זחלי פרפרים). כדי להגן על מאביקים, אל תשתמש בחומרי הדברה על פריחה פתוחה או כאשר יש דבורים או מאביקים אחרים.

שקול דבורי דבורים בחצר האחורית: אתה לא צריך לגור באזור כפרי כדי לשמור על דבורים. שמירת כוורת או שתיים בחצר האחורית נהגה להיות נוהג נפוץ וזה הופך להיות פופולרי שוב. למידע נוסף: גידול דבורים: תחביב עם תגמולים מתוקים
הסתבכו: שותפות Pollinator נותנת חסות לשבוע המאביקים הארצי, ואתר האינטרנט שלהם מציע המון משאבים, כולל כלים ופעילויות חינוכיות. לקבוצות גינון מקומיות, חברות צמחיות ילידיות וקבוצות סביבתיות אחרות יש כל הזדמנות להתנדב. עזרו להפיץ את הבשורה על חשיבות אוכלוסיות המורדות של המאביקים ומה יכולים אנשים, בתי ספר וקהילות לעשות כדי לעזור.

כל גן זקוק למאביקים ודבורים הם מהטובים ביותר. בלעדיהם היו פרחים מוגבלים ואף פחות פירות וירקות. מכיוון שדבורים מוסיפות יותר מאשר צליל זמזום מרגיע, כדאי להקדיש מחשבה על הפיכת הגינה שלכם למזמינה עבורן.

הדבורים בעצם מחפשות שני דברים כאשר הם מבקרים בצמחים שלך:
צוף: צוף טעון בסוכרים והוא מקור האנרגיה העיקרי של הדבורה.
אבקה: אבקה מספקת תזונה מאוזנת של חלבונים ושומנים.

זני פרחים פופולריים רבים כלוריים עבור תכונות המוערכות על ידי הגנן, כמו עמידות למחלות, גודל או צבע פרחים ופריחות גדולות וארוכות יותר. לרוע המזל ההכלאה הפחיתה את ייצור הצוף והאבקה ולעיתים מותירה את הצמח המתקבל סטרילי לחלוטין וחסר תועלת לדבורים ומאביקים אחרים. גורם נוסף הוא שכמות הצוף המופרש תלויה בתנאי האקלים כמו טמפרטורה, לחות ולחות באדמה.

בחירת הפרחים הנכונים
כדי לעזור לדבורים וחרקים מאביקים אחרים כמו פרפרים, עליכם לספק מגוון של צמחים אשר יציעו רצף של פרחים, וכך אבקה וצוף, לאורך כל עונת הגידול. ניתן ליצור טלאים של בתי גידול המסייעים במקומות רבים ושונים, החל בחצרות האחוריות ובשטחי בית הספר ועד למגרשי גולף ופארקים בעיר. אפילו שטח קטן נטוע בפרחים טובים יועיל לדבורים מקומיות מכיוון שכל תיקון יוסיף לפסיפס בית הגידול העומד לרשות הדבורים והמאביקים האחרים.

צמחים ילידים הם בדרך כלל הטובים ביותר עבור דבורים ילידות וניתן להשתמש בהן גם באזורים פראיים וגם בגנים. ישנם גם צמחי גינה רבים – בעיקר זנים מורכבים של ירושה של צמחים רב שנתיים ועשבי תיבול – שהם מקורות טובים לצוף או לאבקה. יחד עם צמחים מקומיים, אלה יהפכו גן אטרקטיבי למאביקים וגם לאנשים.

להלן רשימות של צמחים ילידים, שאר צמחי הגן המעובדים. הם אינם רשימה ממצה של צמחים מתאימים לכל האזורים וייתכן שתצטרך לחקור אילו מינים הם מקומיים באזור שלך, אך הם מספקים נקודת התחלה טובה. רשימות אלה יכולות לעזור לך לבחור את הצמחים המתאימים לאזור שלך. מדריך שדה יספר לך אילו מינים מרשימות אלה הם המקומיים עבורך. הפרק המקומי שלך של אגודת צמחיות הילידים ומשתלות צמחים מקוריות הם אנשי קשר ראויים לייעוץ בבחירת, השגה וטיפול במיני צמחים מקומיים.

צמחים ילידים לדבורים
צמחים ילידים צריכים להיות הבחירה הראשונה שלך לעזור לדבורים ילידינו. להלן מספר צמחים שהם מקורות טובים לצוף או אבקה לדבורים. שני השמות הנפוצים והלטיניים של סוג הצמח ניתנים.

רשימה זו אינה ממצה; ישנם צמחים רבים אחרים שטוב לדבורים. מינים בודדים לא נכללו מכיוון שהרשימה אמורה להיות שימושית ברחבי ארה"ב. לא לכל הז'אנרים האלה יהיו מינים באזור שלך, אך הם מייצגים צמחים שיצמחו במגוון סביבות. השתמש במדריך פרחי בר או צור קשר עם משתלות מקומיות כדי למצוא את המין המקומי שלך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *