גינון דירה למתחילים

גם אם אתה גר בדירה קטנטנה, אתה אמור להיות מסוגל לגדל כמה צמחים. בנוסף לצמחי בית טיפוסיים, עשבי תיבול, פירות וירקות מסוימים יכולים לשגשג בגן דירות. התחל עם כמה מכולות רק בזמן שאתה מחדד את כישורי הגינון שלך. יש לקחת בחשבון גורמים, כגון גישה לאור שמש ומשקלם העצום של המכולות שלכם. כך תוכלו להתחיל את גינת הדירות שלכם ממש.

איך לגדל צמחים בדירות

בעוד שיש צמחים קשוחים יותר וסלחניים לגננים מתחילים מאשר לאחרים, לכל הצמחים יש צרכים גובלים ספציפיים שעליכם לענות עליהם. הנה כמה אלמנטים שכדאי לדעת כשאתה בוחר צמחים לגדול בגינת הדירות שלך:
• אור שמש: מרבית הצמחים הפוריים והפורחים זקוקים ליום שמש מלא. זה אומר שש עד שמונה שעות של שמש ישירה. זה יכול להיות קשה להגיע בדירה – במיוחד בעיר בה מבנים גבוהים יכולים לחסום את השמש לפחות בחלק מהיום. מרפסות וגגות מציעים את הסיכוי הטוב ביותר לשמש מלאה. אם אתה גינון על אדן החלון, אתה יכול לבחור צמחים הדורשים פחות אור שמש, כגון ירקות וסלט עשבים מסוימים, או שתוכל להוסיף אור לגדול כדי לחקות את קרני השמש.
• קרקע: צמחים תלויים באדמתם למים, אוויר וחומרים מזינים. מכיוון שגן הדירות שלך ככל הנראה יהיה כרוך במכולות, אינך יכול להשתמש באדמת גן רגילה. זה ידחס בעציצים, יגביל את האוויר ומונע זרימת מים. לפיכך, תערובת שתיל סחוט היטב נחוצה. תערובת השתילה היא קלילה ומרופדת, שמפיצה אוויר ומים ביעילות לשמירה על בריאות שורשים. וזה סטרילי במקצת, כך שלא תצטרך לדאוג להכנסת מחלות לדירה שלך.
• מים: צמחים במכולות זקוקים להרבה מים, לרוב פעמים רבות ביום. אז בחר מקום לגינה שלך עם גישה נוחה לאספקת מים. נשיאת פחי השקיה עלולה להיות מייגעת, במיוחד אם יש לך מספר צמחים. אם זה מתאים להגדרה שלך, שקול לרכוש צינור שניתן לחבר אליו לברז כיור. זה שימושי כשאתה צריך את זה, והוא מסתלסל כשאתה לא צריך.
• לחות: אם אתם מגדלים את הצמחים שלכם על אדן החלון המקורה, יתכן שתצטרכו לספק לחות נוספת, במיוחד כאשר החום דולק. שפרישת הצמחים בערפל דק יכולה לעזור, או שתוכלו להציב את הצמחים ליד מגש מים.
• רוח: אם הצמחים שלך יהיו חשופים לרוחות גבוהות, במיוחד על גג או מתנועה כבדה ליד מרפסת, יתכן שתזדקק להגנה נוספת. רוח יכולה לקרוע עלים ולהפוך סירים כבדים עליונים. אז ספק חסימת רוח, כמו מסך או מעקה. או וודא שהמכולות שלך רחבות וכבדות מספיק כדי לעגן את הצמחים.
• משקל: מיכלים מלאים באדמה הם כבדים מלכתחילה, וברגע שהם רווים במים המשקל שלהם יכול לשלש. וודא שנקודת גן הדירה שלך יכולה להתמודד עם המשקל. תיבת חלונות תצטרך להיות מאובטחת באדן החלון. ואם אתם גינונים במרפסת או בגג, בדקו עם בעל הבית או לוח הבניין לגבי מגבלות משקל.
אפשרויות הצמח הטובות ביותר לדירות

אתה יכול לגדל כמעט כל צמח במיכל במידה מסוימת. לדוגמה, עץ תפוח בגודל מלא עשוי להיות לא בא בחשבון, אבל ישנם זנים עמודים רזים שיכולים להתאים לפינה של מטר וחצי של המרפסת שלך. חשוב על מה אתה נהנה לאכול ואז בחר כמה סוגים של צמחים לנסות את גינת הדירות שלך. אתה יכול להתחיל עם זרעים, המציעים מגוון רב יותר וזול יותר. אך צמחי פעוטון קטנים יקימו את הגן שלכם מוקדם יותר.
• עשבי תיבול: למרות שצמחי מרפא רבים גדלים היטב במיכלים, הם לא יהיו גדולים ושיחים כמו שהיו בחוץ באדמה. וייתכן שתצטרך להחליף את הצמחים שלך אם אתה קוצר לעתים קרובות. אבל נפלא להיות בקרבת עשבי תיבול טריים לבישול. מספר האפשרויות העיקריות לגינון דירות כוללות נענע, עירית, פטרוזיליה, לבנדר, בזיליקום וטימין.
• ירקות סלט: המועדפים על סלט, כמו חסה, תרד וארגולה, הם צמחים בעלי צמיחה מהירה ושורשים רדודים. הם לא קשוחים מדי בתנאי הגידול שלהם, כל עוד הם מקבלים הרבה מים.
• עגבניות: צמחי עגבניות יכולים להיות גדולים וכבדים, אך הם גדלים היטב בעציצים. הם יעשו הכי טוב במיכל בקוטר 30 סנטימטרים לפחות, אך תוכלו גם לגדל כמה מזני הפטיו בסל תלוי.
• פלפלי צ'ילי: אם אתם אוהבים חום, פלפלים חריפים גדלים טוב מאוד בסירים, והם יכולים להכניס פירות כל השנה. תוכלו גם לנסות לגדל פלפלים מתוקים במיכלים, אך בדרך כלל הם לא מסתדרים כמו פלפלים חריפים.
• לימוני מאיר: כמה מהפירות הקלים ביותר לגידול במכל הם עצי הדר גמדים. לימונים של מאייר מסתדרים היטב בבית אם הם מקבלים שש עד שמונה שעות שמש בכל יום, יחד עם קצת לחות. שים משהו מתחת לסיר כדי להגן על הרצפות והריהוט שלך, שכן עצי לימון מפטירים מוהל דביק.
• תותים: ארגז חלונות של תותים יפה כמו שהוא טעים. בדרך כלל, צמחי תות זקוקים לשש שעות לפחות של שמש

יום ואדמה לחה (אך לא מעורפלת) בעקביות כדי להפיק את הפירות הטובים ביותר שלהם.

דירה לטיפול בגינה

ישנן משימות מסוימות שתוכלו לצפות להן בקביעות בגינת הדירות, כולל:
השקיה: ללא ספק משימת הגינון החשובה ביותר היא השקיה. גם אם הגן שלך חשוף לגשם, כנראה שזה לא יהיה מספיק מים. האדמה במכולות מתייבשת במהירות, במיוחד כאשר הצמח שלך גדל. בדוק את האדמה על ידי חיטוב האצבע שלך סנטימטר או שניים מתחת לפני השטח. אם זה מרגיש יבש, אתה צריך להשקות.
• האכלה: יהיה עליכם להאכיל את הצמחים שלכם בלוח זמנים קבוע, בהתאם לדרישות הגידול האינדיבידואליות שלהם. דשן מסיס במים שניתן להוסיף כשאתה משקה הוא בדרך כלל השיטה הקלה ביותר. כמו כן, שימו לב האם בתערובת השתילה שלכם כבר יש דשן, מכיוון שלרוב זה יעכב את הצורך שתזינו את הצמחים שלכם.
• בעיות: למזיקים ומחלות דרך למצוא צמחים לא משנה היכן מגדלים אותם, ואין טורפים טבעיים לחרקים בתוך הבית. בדוק את הצמחים שלך לבעיות בכל פעם שאתה משקה אותם או קוצר. אם אתה מבחין בסימנים של מזיקים או מחלות, כגון שינוי צבע או חורים בעלים, העביר את הצמח הזה מהצמחים האחרים עד לתיקון הבעיה.
• קציר: למד מתי הצמחים הספציפיים שלך בשיאם לקציר, ואז אל תעכב את קטיף פירות עמלך. במקרים מסוימים, הקציר למעשה מעודד את הצמח לייצר מזון עוד יותר לבחירתך.

דירות לא תמיד מציעות כמויות עצומות של שטח להתפנק בגינון. אבל כנראה שישנה פינה שטופת שמש בה תוכלו לבדוק את האגודל הירוק וליהנות מפירות עמלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *