גינון ירקות למתחילים

מוכנים לקפוץ לגינון? זה יכול להיות מרתיע בהתחלה, אבל גינון הוא תחביב מתגמל להפליא להיכנס אליו. מדריך גינון ירקות למתחילים יעזור לכם לתכנן ולגדל את הירקות הכי טעימים שלכם אי פעם. גלה כמה אוכל אתה צריך לגדל כדי להאכיל משפחה, 10 ירקות מובילים למתחילים ועוד טיפים.

למה גינה, אתם שואלים? אם מעולם לא טעמתם ירקות טריים בגינה (הרבה אנשים לא!), תופתעו מהטעמים המתוקים והעסיסיים והמרקמים התוססים. אין שום דבר כמו ירקות טריים, במיוחד אם אתה מגדל אותם בעצמך – שאתה יכול!
בדף זה נדגיש את היסודות של גינון ותכנון ירקות: כיצד לבחור את האתר המתאים לגינה שלך, כיצד ליצור גינה בגודל המתאים וכיצד לבחור אילו ירקות לגדל.

בחרו את המיקום הנכון

בחירת מיקום טוב לגינה שלך היא המפתח בהחלט. מיקום תת-נקבי יכול לגרום לירקות תת-נקיים! להלן מספר טיפים לבחירת אתר טוב:

 1. לשתול במקום שטוף שמש. מרבית הירקות זקוקים לפחות לשעה של אור שמש ישיר ביום. ישנם כמה ירקות שיסבלו צל כלשהו.
 2. לשתול באדמה לחה וסחוטה היטב. אם יש לך אדמה סחוטה (בריכות מים), שתול ירקות במיטה מוגבהת. אם יש לך אדמה סלעית, הרחק את הסלעים והסר אותם.
 3. לשתול בסביבה יציבה. הימנע ממקומות שמקבלים רוחות חזקות עלולים להפיל את הצמחים הצעירים שלך או למנוע מאביקים לבצע את עבודתם. אתה גם לא רוצה לשתול במיקום שמקבל יותר מדי תנועה ברגל או שיטפונות בקלות. לשתול במקום שיגרום לגולדילוקס להיות גאה.

בחירת גודל עלילה: התחל קטן!

זכרו: עדיף להתגאות בגינה קטנה מאשר להתסכל מגדול גדול!

אחת השגיאות הנפוצות שעושים מתחילים היא לשתול מוקדם מדי מדי – הרבה יותר ממה שאי פעם יכול לאכול או לרצות! אלא אם כן תרצו שהקישואים יתגוררו בעליית הגג, תכננו את הגינה שלכם בזהירות. התחל בקטן ורק תגדל את מה שאתה יודע שתאכל.

להלן מספר טיפים לגן ירקות מתחיל בגודל טוב שיכול להאכיל משפחה של ארבעה בקיץ אחד, עם מעט שאריות לקופסאות שימורים והקפאה (או למסור לשכנים מקנאים).

 1. הפוך את הגן שלך לרוחב 11 שורות, כאשר כל שורה אורכה 10 רגל. על השורות לרוץ צפונה ודרומה כדי לנצל את מלוא השמש.
 2. וודאו שיש לכם שבילים המאפשרים לכם לגשת לצמחים שלכם לעשבים וקציר. הכלל הוא: אל תאפשר יותר מארבעה מטרים של צמחים ללא גישה אליהם. רק וודא שאתה יכול להגיע למרכז השורה או המיטה בקלות.

(הערה: אם הגן הזה גדול מדי לצרכים שלך, אינך צריך לשתול את כל 11 השורות, או שאתה יכול פשוט להפוך את השורות לקצרות יותר.)

בחירת ירקות!
הירקות המוצעים למטה הם צמחים נפוצים, יצרניים, שקל יחסית לגדל אותם. יהיה זה חכם לפנות לשירות ההרחבה השיתופי של המדינה שלך כדי לגלות אילו צמחים צומחים הכי טוב באזור שלך.

עשרת הירקות המובילים

 1. עגבניות
 2. דלעת קישואים
 3. פלפלים
 4. כרוב
 5. שעועית בוש
 6. חסה
 7. סלק
 8. גזר
 9. מנגולד
 10. צנוניות
 11. (בונוס) ציפורני חתול להרתיע מזיקים ולהוסיף קצת צבע!

כמה הנחיות לבחירת ירקות:

 1. בחרו מה אתם (ומשפחתכם) אוהבים לאכול. אם אף אחד לא אוהב נבטי בריסל, אל תשתול אותם!
 2. היו מציאותיים לגבי כמות הירקות שמשפחתכם תאכל. הקפידו לא לשתול יתר. (כמובן שתמיד תוכלו למסור את הירקות שלכם.)
 3. שקול את הזמינות של ירקות בחנות המכולת שלך. אולי תרצה לגדל עגבניות במקום כרוב או גזר שיש. כמו כן, ירקות מסוימים עדיפים עד כה כגידול ביתי, חבל כמעט שלא לקחת בחשבון (אנחנו חושבים על חסה לגינה ועגבניות!). כמו כן, עשבי תיבול ביתיים יקרים בהרבה מעשבי תיבול בחנויות מכולת.
 4. חופשת קיץ? זכור כי עגבניות וקישואים גדלים באמצע הקיץ. אם הלכת לחלק מהקיץ, אתה צריך שמישהו ידאג לטיפות או שיסבלו. לחלופין, תוכלו פשוט לשתול גידולים בעונה קרירה כמו חסה וקייל וירקות שורש.
 5. השתמש בזרעים באיכות גבוהה. מנות זרעים יקרות יותר מצמחים בודדים, אבל אם זרעים לא נובטים, הכסף שלך – וזמן – מבוזבזים. כמה סנטים נוספים שהוצאו באביב לזרעי השנה ההיא ישתלמו בתשואות גבוהות יותר בזמן הקטיף. אם אתם מתכננים קדימה, קנייה ישירה מזרעי הגננות היא זולה ואיכותית יותר.

איפה ומתי לשתול?

אם אתה פשוט מגדל שניים או שלושה צמחי עגבנייה, התהליך הזה קל. אבל אם אתה שותל לגדל גינה מלאה, עליך לקחת בחשבון:

לאן ילך כל ירק?
• כאשר צריך לשתול כל ירק.

להלן מספר הנחיות לסידור הירקות שלך:

 1. ישנם ירקות "עונה קרירה" שצומחים באביב (משווה, חסה, תרד, ירקות שורשים) וירקות "בעונה החמה" שלא נשתלים עד שהאדמה מתחממת (מקור, עגבניות, פלפלים). נטע יבולים בעונה קרירה לאחר פרוסט באביב ואז לשתול יבולים בעונה החמה באותו אזור בהמשך העונה.
 2. נטעו ירקות גבוהים (כמו שעועית מוט או פטרלי או תירס מתוק) בצד הצפוני של הגן כדי שלא יצללו צמחים קצרים יותר. אם אתה מקבל צל בחלק מהגן שלך, חסוך את האזור עבור ירקות קטנים בעונה קרירה. אם ניתן להימנע מהצל בחלקים מהגינה שלך, חסוך את האזורים הללו לירקות בעונה קרירה המעריכים צל בעת מזג האוויר מתחמם.
 3. רוב הירקות הם שנתיים (נטועים בכל שנה). אם אתה מתכנן לגידולים "רב שנתיים" כמו אספרגוס, ריבס וכמה עשבי תיבול, ספק מיקומים או ערוגות מחלחל
 4. קחו בחשבון כי יבולים מסוימים מתבגרים במהירות ויש להם תקופת קציר קצרה מאוד (צנוניות, שעועית בוש). לצמחים אחרים, כמו עגבניות, יש פרק זמן ארוך יותר. "ימים לפדיון" אלה נמצאים על חבילת הזרעים. ירקות שעשויים להניב יותר מיבול אחד בעונה כוללים שעועית, סלק, גזר, כרוב, קולרבי, חסה, צנוניות, רוטבאגות, תרד ולפת.
 5. נטיעות סטגר. אתה לא רוצה לשתול את כל זרעי החסה שלך באותו זמן או את כל אותו חסה שצריך לקצור בערך באותו זמן! לנטוע נטיעות כמה שבועות בכדי לשמור על הגעתם!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *